„Žmogus mirė namuose. Ką turėčiau žinoti?“
Pirmiausia – paskambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir apie tai pranešti specialiosioms tarnyboms. Greitosios medicinos pagalbos specialistai konstatuos mirties faktą, o kartu atvykę policijos pareigūnai patikrins, ar velionio/-ės mirtis ne smurtinė.
Tuomet teks apsilankyti pas šeimos gydytoją. Su savimi būtina turėti velionio/-ės asmens dokumentą ir medikų išrašytą pažymą. Pateikus šiuos dokumentus, gydytojas išrašys mirties liudijimą.
„Įvyko nelaimė, kurios metu netekome artimojo. Ką daryti?“
Netikėto streso ir širdgėlos kupinų akimirkų metu sunku susivokti, ką reikia daryti. Tačiau tam ir esame mes – sunkiu momentu padėsime Jums išsirinkti tinkamus laidojimo reikmenis. Taip pat pasiūlysime kitas reikalingas paslaugas.
Velionio/-ės palaikai bus tinkamai paruošti laidotuvėms. Rezervuosime Jums tinkamiausią ir arčiausiai esančią mūsų šarvojimo salę. Jei reikės – padėsime pasirinkti ir gauti laidojimo vietą, o taip pat – susitarti su Jūsų parapijos dvasininku dėl dalyvavimo apeigose.
„Artimasis mirė viešoje vietoje. Ką daryti pirmiausia?“
Susisiekite su policija. Pareigūnai iškvies medicinos ekspertus. Tuomet kreipkitės tiesiai į mus – velionio/-ės kūną nedelsiant išvešime į mirusiųjų saugojimo vietą.
„Netekome artimojo užsienyje. Kokių veiksmų imtis?“
Iš kitos šalies velionio/-ės palaikai pargabenami tos šalies numatyta tvarka. Pirmiausia reikia gauti specialų leidimą. Jį išduoda konsulatas arba kita diplomatinė įstaiga.
Šio leidimo nereikia tik išimtiniais atvejais – kai šalis yra pasirašiusi Europos Tarybos susitarimą dėl mirusiųjų kūnų pervežimo. Tuomet reikalingas tik paprastas dokumentas, leidžiantis parvežti palaikus be papildomų leidimų. Tiesa, jei transportuosite urną – neprireiks jokių leidimų.
Atsižvelgiant į tai ar mirusysis/-ioji turėjo gyvybės draudimą, priklauso, kas atsakingas už jo parvežimo organizavimą – draudimo bendrovė ar artimieji.
Visuomet galite kreiptis į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę toje šalyje. Ten dirbantys specialistai informuos artimuosius apie mirties faktą, išduos reikalingus leidimus ir suteiks informaciją apie palaikų gabenimo tvarką, o, jei reikia – ir finansinę paramą tam.
„Mums reikia laidojimo paslaugų įmonės. Pagal ką rinktis?“
Šiais laikais laidojimo paslaugų veiklą vykdo daugybė įmonių, tačiau, renkantis iš jų būtina atsižvelgti į keletą aspektų.
Svarbiausia, kuo turėtumėte pasidomėti – ar įmonė sugebės suteikti visas Jums reikalingas paslaugas. Mes šią veiklą vykdome jau beveik 20 metų ir iki smulkmenų žinome, ko gali prireikti. Pasirūpinsime velionio/-ės palaikais nuo mirties fakto patvirtinimo iki tol, ko norėsite – mes teikiame ir kapų priežiūros paslaugą.
Linas Ryškus Režisierius,
„Lietuvos ryto“ televizijos generalinis direktorius
Kaip suvokiate mirtį?
Mirtis visu pirma priverčia susimąstyti apie gyvenimą. Visi mirsime, tik niekas nežinome tikrai, kas bus po to. Tad geriau apsidrauskim ir gyvenkim gražiai – tobulinkim save ir pasiekime tokį lygį, kad galėtume padėti kitiems. O tada ir mirtis bus nebe tokia baisi.
Kaip manote, kas nutinka po mirties?
Tikiu pomirtiniu gyvenimu, reinkarnacija. Manau, viskas pasaulyje turi prasmę ir yra susiję. Niekas neužmirštama ir nepraslysta nepastebėta visa reginčios Visatos Akies. Jei kam pakiši koją – lauk atsako. Nebūtinai tiesioginio, nebūtinai dabar pat… Bet, jei pakelsi pargriuvusį – nelauk gero, ir, galbūt, jis pas tave vėliau pats ateis.
Kaip manote – ar egzistuoja amžinybė?
Niekas niekur nedingsta. Tai – kaip energijos tvermės dėsnis: „energija iš niekur neatsiranda ir niekur neišnyksta, o vienos rūšies energija gali virsti arba būti pakeista į kitos rūšies energiją“. Tik mano mąstyme šitai tinka ne tik fizinei energijai.